RSS

HOUSE

(((HOUSE VOCALS)))

Kiko Navarro & Julie McKnight, Lunare Project & Jaidene Veda, Eric Kupper, Kelvin Sylvester & Al Copeland, DeepSole Syndicate, Zepherin Saint & Sara Devine, Josh Milan, Nils Wulker & Jill Scott, Mark De Clive-Lowe, Earl Tutu, John Khan & Asia Yarwood, Pauline Henry and more…

LISTEN>>>

(((THE BEAT)))

Louie Vega & Brutha Basil, Kholi, Zepherin Saint, NY’s Finest, Richard Earnshaw, Fabio Bacchini, Miguel Migs, Studioheist, Soledrifter, Rishi K, Antonello Ferrari, Aldo Bergamasco + Tommie Cotton, Grant Nelson, Ludo Mir & Dan Ryan, Animist, ATFC, Simon Adams and Angelo Ferreri.

LISTEN>>>

(((RAVE BOMBS)))

The Orb, The Future Sound Of London, God Within, Sandals, Dubtribe, The Dust Brothers, Josh Wink, Progression, Rabbit In The Moon, Grooveyard, Me & Jack, All Boxed In, Glyn Tolley, Hysterix, Sasha, Moby, Ramjac & Mixmaster Morris, MI 7, Bitin’ Back and Blow.

LISTEN>>>

(((DEEP HOUSE)))

Justin Martin feat Femme, Sebb Junior, Darko Kustura, Krown & Lock feat Esette, Johnny Fiasco, Brett Johnson & Mikey V, Hoodrat, Fred Everything, Piers Kirwan, Jay-J & Sean Bass, Soledrifter, Jeremy Juno, Kinky Movement, Claes Rosen, Giom & Deeligent Soul and Lovebirds.

LISTEN>>>

(((BIGGER BASSLINES)))

Kinky Movement, Soledrifter, Cup & String, Jacob Bech, Lisa Shaw & Miguel Migs, Saison & Giom, Marcus Jakes, Seven Davis Jr. & Detroit Swindle, Angelo Ferreri, Harry Romero & Joeski, Roland Nights and Scott Diaz & Matt Jam Lamont.

LISTEN>>>

(((SUMMER HEAT)))

Eli Escobar, Jesus Pablo, Adam Brass & Raha, Dagui Rodann, Sebastien Grand, Nacho Marco, The Shapeshifters & River, Purple Disco Machine, Lonely Boy, Liquid Phonk, Inland Knights, Fabio Tosti, Detroit Swindle, Fouk, Art Of Tones and Vince Watson.

LISTEN>>>

(((DEEP BASS)))

Spirit Catcher, Monte, Edmund, Sendos, Tuff City Kids & Shan, Roberto Rodriguez, Detroit Swindle, Thomas Dieckmann, Darko Kustura, Roach Motel, Fred Everything, The Checkup, Soledrifter, Golf Clap, Jafunk, Cassian, Miguel Migs, Kinky Movement, Escape and Justin Martin.

LISTEN>>>

(((HEARTBEATS)))

Lisa Shaw + Miguel Migs, Gamble & Burke + Boris Dlugosch & Monte, Barbara Tucker + Blaze, Ryan Holliday + Soledrifter, Stephanie Cooke + Mind Street, David Walker + Giulio Bonaccio, Angela Johnson + The Sunburst Band, FCL, Martin Solveig + Joey Negro, Fraser + JD73, Crazy P + Reset, Smoove + Turrell and Taana Gardner + Larry Levan.

LISTEN>>>

(((FEEL IT)))

Miguel Migs, Pat Bedeau, Spen & Thommy, Marlon D & Boddhi Satva, Playin’ 4 The City, Kraak & Smaak, Joi Cardwell, Art Of Tones, Gregory Dub, Eversines, Outboxx, Joey Reverence, Eric Ericksson, Stan Kolev, Nicone, Monte, TrAmHed & Wrenne, Joey Negro and Mr. Fingers.

LISTEN>>>

(((GROOVE THIS)))

Wayne Snow, Session Victim, Linkwood, Darko Kustura, Ben La Desh, Romanthony, Motor City Drum Ensemble, DeejayKul, L’Enfant, De Pin Up Club, Sonic Future, Urmet K & Soukaina, Doug Willis, Situation, Jay West & Manuel Sahagun and Monte.

LISTEN>>>

(((ACID HOUSE)))

Lonely Boy, Hot Toddy, Walker & Royce, Betelhause, Julian Sanza, Tokyo Disco, Loverdose, Vanilla Ace, Robot Needs Oil, Monte, D-Pulse, Datassette, B.G. Baarregaard, The Beat, The Access, Freeform Five, Mighty Mouse & Monarchy, Adonis & Charles B and Crazy P.

LISTEN>>>

(((FUNKY BEATS)))

Jason Hodges & William Alexander, Benjamin Shock, Lex Newton, Ben Weber & Axel Eilers, DJ Mibor, Wattie Green, Nate Laurence, Busy, Jay Lumen & Max Demand, Funky Trunkers, Angelo Ferreri, Moshun, Corduroy Mavericks and more…

LISTEN>>>

(((DEEP DISCO)))

B.G. Baarregaard, Stephane Deschezeaux, Ran Salman, Weedyman, New World, Lauer, MiDiMAN, Bog, Tom Middleton, Shur-I-Kan, Akabu & Giom, Joey Negro, Crazy P, Outboxx, Recloose, Kuba Sojka, Rhythm Plate, Clyde and YSE.

LISTEN>>>

(((SUMMER GROOVE)))

Bohannon, Rodriguez & Ditongo, Ida Corr & Patchworkz, Cyclist & Maiko Watson, Lou Teti, Magnus Jonsson & Earth, Roberto Rodriguez, Blue Soul, Peter Illias, Forteba, Todd Terje, Session Victim, Situation and MFSB.

LISTEN>>>

(((SUNNY DAZE)))

Jefferson Starship, Sunshine Jones, Weedyman, Monte, Compuphonic & Marques Toliver, Aashton & Swift, Andre Espeut, Pete Herbert, Thievery Corporation, Miguel Migs, Lo Eb, Yam Who, Hugo Hutchinson, Vincenzo Battaglia & Vinicio Melis and Gypsy.

LISTEN>>>

(((WINTER JACKIT)))

Tom Drummond, Ed Nine, Bryan Jones, South Of Roosevelt & Andre Harris, Kinky Movement, TBF, Paz, Poncho Warwick, Fingers Clear, Andy Gramm, Refurbished, Ignacio Robles, Alessandro Arbola, Freakdub, Juan Ddd and Jamie D.

LISTEN>>>

(((SNOWBRUSH)))

Kloster Funk, Vendetta Suite, Ray Mang, Kelton Prima, Marco Antonio Spaventi, Marcus Marr, Moullinex, Padded Cell, Chas Bronz, Jihad Muhammad, Joi, Glenn Underground, Sol Element & Dimi Stuff, Prosis and Salvatore Stallone.

LISTEN>>>

(((DEEP N FUNKY)))

Two Armadillos, Tim Deluxe, Kruse, Nuernberg & Stee Downes, Shur-I-Kan, Jeff Keenan, Tempomatici, Pablo Fierro, Gion, Furniture Crew, Cevs, House Of Stank & Blak Fred, Inland Knights, Funk Mediterraneo, Freaky Behaviour, Giano & Ezo, Steve K & Yogi and JD73.

LISTEN>>>

(((BASS FUNK)))

Marcus Gauntlett, Corduroy Mavericks, Paz, Nick Jagger, Kinky Movement, Danny Deluxe, Backroom Sounds, Matt Early, Bai-ee, DJ Chunka Bud, Ryan Truman, Cevs, Tommy Largo and Lettuce.

LISTEN>>>

(((DIRTY RHYTHM)))

Alec Troniq, Crussen, Christian Scott, DJ Mibor, Konrad Kuechenmeister, Moshun, Soydan, Klash Rivera, Corduroy Mavericks, Tube & Berger, The Oaths and Dan Solo.

LISTEN>>>

(((JAZZ BEATS)))

Johnny Fiasco, Juan Mejia, Wattie Green, Ramiro Lopez, JT Donaldson, Castelli & Ackermann, Clan Greco, Eric Kupper, Crussen, D-t3ch, Allan Zax, Mel Rosario, Scrubfish and Lettuce.

LISTEN>>>

(((GET DOWN)))

Chuck Love, RTHM Real Time Hand Motion, Corduroy Mavericks, Inland Knights, Kinky Movement, Jeff Dougler & Balu, Jam Funk, Paolo Mojo, Talking Props, Pete Le Freq, Freaky Behaviour and Wattie Green.

LISTEN>>>

(((HOUSE FUSION)))

Los Chicharrons, Corduroy Mavericks, Kinky Movement, Stan Kolev, Gion, Trotter, Atfunk, Felipe L, Rik-Art, Ross Couch, Manjane, M&Gors, Rhythmcentric, Seb Skalski, Forrest Avery & Derty D, TJR, Horny Tones, Matt Everson, JD Mals and Crussen.

LISTEN>>>

(((HEAVY MOODS)))

Lou Teti, Kraak & Smaak, Lovebirds, Ben La Desh, JKriv, Leftside Wobble, Love Bites, Casual Encounters & Honom, Silver City, Proper Heat, Rotciv & Zopelar, The Bionics, Max Essa, Michael J Collins, Gregory Porter, Opolopo and Eddie Henderson.

LISTEN>>>

(((TURN ON)))

Corduroy Mavericks, Wattie Green, Ross Couch, Kinky Movement, Jazzmopper J, Brown & Steve Littlemen, Toby Neal, Crussen, Rescue & Uriah West, Gene Farris & Russol, Sonny Fodera, Onsei, Fourfeet, Nate Laurence and Swing Kings.

LISTEN>>>

(((FRIDAY FUNKIN)))

Wattie Green, Corduroy Mavericks, Diem & Romano Arcaini, South Of Roosevelt, The Sound Republic, Frankie J, Soul De Marin, Emil Lanne, Kinky Movement, Brown & Steve Littlemen, Toby Neal, Jackin Box, Jam Funk, Freaky Behaviour and Moshun.

LISTEN>>>

(((WERK THAT)))

Corduroy Mavericks, Freaky Behaviour, Mark Stevens, The Shuffle Club, Wattie Green, Inland Knights, Kinky Movement, Tom Drummond, Giano, RTHM Real Time Hand Motion, Emil Lanne, Hugh Cleal, Darlyn Vlys and Bobby & Klein.

LISTEN>>>

(((CALL ME)))

Wattie Green, Sonny Fodera, Joshua Heath & Colette, Chuck Love, J&M Brothers, South Of Roosevelt, Andru Pozzatron, Corduroy Mavericks, Little Man Big, Tom Special Interest, Malente & Dex, Neighbour, Marcus Marr, Mix Chopin and Audio Jacker.

LISTEN>>>

(((KEEP ON)))

Toka Project, Johnny Fiasco & Jackie, Karol XVII & MB Valence, Hokus & Masss, Mirko & Meex, Sonny Fodera, Abyss, Vernon & Dacosta, Yakine, Thomas White, Wattie Green, Jam Funk, Jeff Service, Corduroy Mavericks, D-Train and Francois K.

LISTEN>>>

(((BASS HEAVY)))

Soni, Ramiro Lopez, JT Donaldson, Salta & Claudi, Mortale, Richie Kidd & Floor Flusher, Groove Federation, Terry G, Corduroy Mavericks, Freaky Behaviour, Dave Allison, RTHM Real Time Hand Motion, JR From Dallas, Wattie Green, The Shuffle Club, Sonny Fodera, Black Rose, Rafael Noronha, Berto Mene & Sebi Garcia, Paolo Mojo and Talking Props.

LISTEN>>>

(((FRISKY BIZNESS)))

Glam Sam & His Combo, Greenskeepers, Fabio Bacchini & D-t3ch, Nate Laurence, Mel Rosario, Emil Lanne, Forrest Avery & Derty D, Funk Mediterraneo, Wattie Green, Jason Hodges, Mastiksoul, M&gors, Magnus Wedberg, Oner Affman, Jurassic 5, JMC and Hokus & Masss.

LISTEN>>>

(((SAXYTIME)))

Julius Papp, Jam Funk, DJ Hakuei, South Of Roosevelt, Emil Lanne, Groove Federation, DJ Mes & Sonny Fodera, Marcus Marr, Prince, Role Models, Soul De Marin and Tom Drummond.

LISTEN>>>

(((SWINGSET)))

Bloom, Wattie Green, JT Donaldson, Tommy Largo, South Of Roosevelt, Jeremy Joshua, Corduroy Mavericks, Soul Circus, Quell, Soul De Marin, Isaac Fresco, Soydan, Zare and Jam Funk.

LISTEN>>>

(((HEAVY BASS)))

Pete Le Freq, Paolo Mojo, Talking Props, Kid Culture & Elmundo Satori, Ndo, Matt Heize, Audiojack, Mark Reeve, Matt Hoyston, Jeff Dougler & Balu, Corduroy Mavericks, D-t3ch, Ramiro Lopez, JT Donaldson, Alex Augello, Freaky Behaviour, Salta & Claudi and Mortale.

LISTEN>>>

(((BOUNCE)))

Kinky Movement, Markus Ferdinand, Wattie Green, South Of Roosevelt, Bleep District, Corduroy Mavericks, DJ Flipsta, DJ Bene & Javi Lopez, Freaky Behaviour, Jores, JMC, Quell, Soul De Marin, Zare and RTHM.

LISTEN>>>

(((PARTY DANCING)))

AtFunk, Husky, Joe Pompeo, JMC, D-Reflection, Kinky Movement, Soul De Marin, Wattie Green, Brian Heath, Chuck Love, South Of Roosevelt, Tommy Largo, Kinky Movement and RTHM.

LISTEN>>>

(((ROLLER RHYMES)))

Jam Funk, Bryan Jones, Tom Drummond, Crux, Derty D & Forrest Avery, Freaky Behaviour, Soydan, Biboulakis, JMC, Corduroy Mavericks, Camouflage, Lamanex, Jazzmopper J, Bibz and Joey Ramirez.

LISTEN>>>

(((GET UP)))

AtFunk, Tom Drummond, Uriah West & Rescue, Sonny Fodera, D-Reflection, Wes, Organized Crime, Soydan, Jam Funk, Corduroy Mavericks, Wattie Green, Nick Maurer and Miles Maeda.

LISTEN>>>

(((BEATS4FEETS)))

Soul Circus, Jacky Jones, Livio & Roby, Tim Nobody, Malente & Dex, Maximus Million, Bimbo & Lemar, Bobby & Klein, Wattie Green, Mastiksoul, Jason Hodges, Akaquela, Sun City Hustlers, Mark Picchiotti & Alec Sun Drae, South Of Roosevelt, Drive D & Goshva and Missy Elliott.

LISTEN>>>

((([email protected])))

Corduroy Mavericks, Orikawa, Skip Pennyworth, Nate Laurence & Scrubfish, Filthy, Faze Action, Anhanguera, The Salsoul Orchestra, Soydan, Jangatha, Sonny Fodera, RTHM, Neighbour, Joshua Heath, Soul Circus, Mark Picchiotti & Alec Sun Drae and South Of Roosevelt.

LISTEN>>>

(((FREQUENCY)))

Kinky Movement, Sonny Fodera, Wattie Green, Goldfish, Kyle Watson, Tom Drummond, Scrubfish & Laurence, RTHM, Reckless, Neighbour, Sound Navigators, Chuck Love, Uriah West & Rescue and Yam Who.

LISTEN>>>

(((FREAKSTEP)))

Nick Fonkynson, Faze Action, Mikkael, Marcus Aurelius, Fabio Bacchini, RTHM, Sound Diggers, Jonn Hawley, The Candy Dealers, Toka Project, Jazzy Eyewear, Tovar, Inland Knights, Discouraged Ones, Bear Who, Pete Le Freq, Nathan Stewart, Kinky Movement, Nate Laurence & Scrubfish and Chuck Love.

LISTEN>>>

(((FUNK4FUN)))

Dogs Of War, Johnny Harris, Ilija Rudman, Faze Action, Rubber Room, Sammy The Snare, Chuck Love, Romano Arcaini & Diem, Jonn Hawley, Who Knows, Javi Lopez, Soydan, Biboulakis, Joshua Heath and Mascots Fighting.

LISTEN>>>

(((HEAVY BEATS)))

Kink & Jamon, Akaquela, Soydan, Mastiksoul, Midway Strangers, Jangatha, Flipsta, Evan Rhodes, Matthew Brian & Pat Nice, Romano Arcaini & Diem, Jonn Hawley, Shrewd, Anhanguera, Homer Latham, Bobby & Klein and Dave Miller.

LISTEN>>>

(((BODYSLAM)))

Crazy P, Amplified Orchestra, Camouflage, Debtonate, Neighbour, White Label Movement, Soydan, D-t3ch, Natasza & Oscarsix, Backseat Bingo, Jazzmopper J, Sammy The Snare and Swanky Johnson.

LISTEN>>>

(((HOT LOVE)))

Low Motion Disco, Windsurf, Vincent Montana Jr, Faze Action, Harvey, Triangle Orchestra, Manuel Sahagun, Jay West, Smartdog, Ryan Kick, Nathan Stewart, RTHM and Buck Naked.

LISTEN>>>

(((NIGHT MOVES)))

Chris Grant, Southbound, D-t3ch, Smokingroove & Paz, Natemanic, Trackstars, Atnarko, Chuck Daniels, Dave Miller, Rescue, Toka Project, Sound Diggers, Jonn Hawley and Matt Shrewd.

LISTEN>>>

(((NAUGHTY JAZZ)))

Bobby & Klein, Scrubfish & Laurence, Fabio Bacchini, RTHM, Pao Mainro, Mastiksoul, Phono Jones, Jackin Box, Homer Latham, Tom Special Interest, Nathan G & Black Frog, Manuel Sahagun, Smartdog and Ryan Kick.

LISTEN>>>

(((GET LOOSE)))

The Sound Republic, Kinky Movement, Digital Villains, Tommy Largo, Natural Rhythm, Sound Diggers, Inland Knights, Jay West, Lamanex, Mutant Disco, Cosmic Rox, Mario Fabriani, Joey Youngman, Low Motion Disco and Windsurf.

LISTEN>>>

(((BOOGIE BUMP)))

Jay West, Special Interest, Kinky Movement, Da Sunlounge, Lamanex, PK, Tommy Largo, Natural Rhythm, RTHM and Mastiksoul.

LISTEN>>>

(((UP YOURS)))

K-Bonus, Nathan Stewart, RTHM, Sound Diggers, Tommy Largo, Biboulakis, Inland Knights, Jay West, Kinky Movement, Lamanex, Gemo & Fabrice and Triangle Orchestra.

LISTEN>>>

(((PARTY OVER HERE)))

All Good Funk Alliance, DJ Homewrecker, Mastiksoul, Da Hoodfellas, Hustle & Flow, Troydon, Jay West, Vernon & Dacosta, Tommy Largo, Kinky Movement, Toby Neal, Lamanex and Special Interest.

LISTEN>>>

(((WIGGLE GET FRESH)))

LC, Mastiksoul, Toby Neal, Kinky Movement, Da Hoodfellas, Monoman, Special Interest, Toka Project, Tommy Largo, Chuck Daniels and Biboulakis.

LISTEN>>>

(((ACID SKA)))

The Skatalites, Beatfanatic, Longsy D, Mastiksoul, Santiago & Bushido, Don T, Funky Transport, Peter Jones & Nathan Coles, Phil Weeks, DJ Sneak, Jamanta Crew, Dicky Trisco and Prztz.

LISTEN>>>

(((HOUSE PARTY)))

Joshua Heath, Inland Knights, Tovar, Jay West, Kinky Movement, Natural Rhythm and Mastiksoul.

LISTEN>>>

(((AFTER MIDNIGHT)))

Sly Mongoose, Padded Cell, Sleazy McQueen, The Sound Republic, Chris Grant, Prztz, Terry Mullan & Kevin Ford, Lamanex and Joey Youngman.

LISTEN>>>

(((ALL NIGHT LONG)))

The Sound Republic, Sound Navigators, Troydon, Filter Freq, Bryan Jones, Santiago & Bushido, Formidable Force, Funky Transport, White Collar Criminals, Johnny Fiasco, Ricardo Rae, Chuck Love, Joey Youngman, The Littlemen, Manuel Sahagun and Jay West.

LISTEN>>>

(((NEW JACK FUNK)))

Cpenn, Joey Youngman, Mario Fabriani, Pierre RS, Chuck Love, White Collar Criminals, Gemo & Fabrice, A-Doc, Malente, All Good Funk Alliance, Deadly Avenger, Beatfanatic, Natural Rhythm, Jamanta Crew and Electronic Boogie Band.

LISTEN>>>

(((FREAKY DISCO)))

Blackjoy, Prins Thomas, Brennan Green, Optimus, Joe Long, D. Bastedos, The Acid OG’s, Bryan Jones, All Good Funk Alliance, Onionz, Kenny Dope, Zip Code, DJ Garth & ETI, Mirror Boys, Chris Grant, The Sound Republic, Malente, Jacob London, David Parr and Random Factor.

LISTEN>>>

(((SPACE STATION)))

The Alan Parsons Project, Gaznevada, Prztz, Mastiksoul, Funky Transport, The Acid OG’s, All Good Funk Alliance, Bryan Jones, Don T, Troydon, Natural Rhythm, Leon Louder, Ricardo Rae and Chuck Love.

LISTEN>>>

(((ELECTRIC)))

Blackjoy, Prins Thomas, Prztz, Don T, Phil Weeks, DJ Sneak, Miles Maeda, Peter Jones & Nathan Coles, Brennan Green, Optimus, Olav Brekke & Sideshow Jogge, Rodney Hunter and Madrid de los Austrias.

LISTEN>>>

(((JAZZY JACK)))

The Glimmers, Joey Youngman, Mastiksoul, Johnny Fiasco, Jacob London, No Assembly Firm, Hakan Lidbo, Larner & Hogans, Alexander East, Atnarko & Mot, Jeff Bloom, Bryan Jones, The Sound Republic and Those Norwegians.

LISTEN>>>

(((SUPER DISCO GROOVY)))

DJ Harri & The Revenge, Electronic Boogie Band, The Glitter Band, Mario Fabriani, Cafe Central, Street Corner Symphony, Ray Mang, Crispin J. Glover & Tug, Kelvin K & Jon Gray, 1200 Warriors, Inland Knights, Jeff Bloom, Bryan Jones and Joey Youngman.

LISTEN>>>

(((ACID BOOGIE WOOGIE)))

An Der Beat, The Real, Todd Terje, Prins Thomas, Giorgio Moroder, Barfly, Toby Tobias, Pedal Pressure, Chris Grant, All Good Funk Alliance, Joey Youngman, White Collar Criminals, Johnny Fiasco, Jabwai, JT Donaldson, Spettro and The Sound Republic.

LISTEN>>>

(((JACKALACKATTACK)))

Prins Thomas, Bryan Jones, The Sound Republic, Jamanta Crew, 1200 Warriors, Jazzy Eyewear, Mastiksoul, Justin Harris, Jeff Bloom, Mario Fabriani, Rhibosome and Barfly.

LISTEN>>>

(((THIS IS ACID)))

Virgo Four, Maurice, Phuture, DJ Pierre, Fresh, The Sweat Boyz, Two Of A Kind, Armando, Tyree, Virgo, Mr. Fingers and Trans-X.

LISTEN>>>

(((GET ON DOWN)))

Escort, Darshan Jesrani, Mudd, Rudebox, Chicken Lips, Soft Rocks, LSB, Disco Ball Productions, 1200 Warriors, Dicky Trisco, Bryan Jones and Justin Harris.

LISTEN>>>

(((SPIN TIME)))

Trouble Funk, Talking Heads, The Sound Republic, Bryan Jones, Mario Fabriani, Joey Youngman, Leon Louder and Malente.

LISTEN>>>

(((DISCO DUB)))

George Kranz, The Dead Seal, 40 Thieves, Stranger, Jamanta Crew, Todd Terje, Prins Thomas, Toka Project, Souldrummers Vs. Cottage Alert, Mario Fabriani, 3brotherstrong, Spettro & Thomas Sahs, Shaboom, Joshua-Iz, J-Dub, Kuniyuki, Chateau Flight and Isolee.

LISTEN>>>

(((ACID FUNK)))

Ilya Santana, Lindstrom & Christabelle, DJ Harvey, Electronic Boogie Band, Phresh ‘N’ Low, Stranger, Malente, Boogie Corporation, Bloom, Toby Tobias, Prins Thomas, Todd Terje, Light Fantastic, The Real, Silver City, Soul Mekanik and Joey Youngman.

LISTEN>>>

(((DIRTY DISCO)))

Swag, Jabwai, JT Donaldson, Jamanta Crew, Toby Tobias, Pedal Pressure, Hakan Lidbo, Larner & Hogan, Mario Fabriani, Midnight Creeperz, Joey Youngman, Manuel Tur, Induceve, Inland Knights, Swirl Peepz, Wes, Toka Project, The Jammy Dodgers and DJD.

LISTEN>>>

(((HEAVY HOUSE)))

LSB, Sly Mongoose, Rub N Tug, Jamanta Crew, Fram, Mudd, Broken Home, The Dead Seal, 40 Thieves, Alexander East, Atnarko & Mot, Mario Fabriani and Bloom.

LISTEN>>>

(((CRACKERJACK)))

Jamanta Crew, Alexander East, Atnarko & Mot, Mario Fabriani, Joey Youngman, Inland Knights, Tracy Cooper, Swirl Peepz, Wes, Toka Project, Pierre RS, Chuck Love, Jabwai, JT Donaldson, Bloom, Johnny Fiasco and Jacob London.

LISTEN>>>

(((DISCO SUCKS)))

Mayaku, Shrinkwrap, Chicken Lips, Triangle Orchestra, Toby Tobias, Desmet & McCarthy, Jason Hodges, Hawke, Joey Youngman, Jeff Bloom, LHK & Alex Moran, Smahila and the S.B.s & Fischer P.

LISTEN>>>

(((HEAVY MEGAMIX)))

A non-stop Heavy Rotation partymix mashup with music from Konk, Gary’s Gang, Arthur Russel, Walter Gibbons, Isley Brothers, Fred Wesley, Carrie Lucas, Lola, Young MC, Nightlife Unlimited, Bohannon, Grateful Dead, Dee-Lite, Montana and more…

LISTEN>>>

(((ELECTRIC COMPANY)))

The Electric Company, Mahavishnu Orchestra, Johnny Harris, Mark de Clive-Lowe, Turnstyle Orchestra, Mojolators, Blinded Junkies, Silent Partners, Syntax Erik, Serge Santiago, LCD Soundsystem and Lindstrom, Wubble-U and Mayaku.

LISTEN>>>

(((DISCO STOMPER)))

Chicken Lips, Tribadelics, Barfly, Todd Terje, Prins Thomas, H-Foundation, The Littlemen, Spettro, Diesel & Desmet, Gemo & Fabrice and Daddy’s Favorite.

LISTEN>>>

(((DANCE FANTASY)))

Free Life, Tony Watson, Hot Pot, That Jeff Leopard Feeling, Shrinkwrap, Chicken Lips, Alessandroni, Paul & Honesty, Olav & Jogge, DJ Buck, Spettro, Hakan Lidbo, Larner & Hogan, Mitsu, Glimmer Twins, Daniel Wang, Chicken Lips and Mixems Pest.

LISTEN>>>

(((MORNING MELTDOWN)))

Sixteen Souls, Idjut Boys, Ben Cook, Street Corner Symphony, Harvey, Todd Terje, The Littlemen, Crispin J. Glover, Inta Something and Kool & The Gang.

LISTEN>>>

(((RADIO RAMPAGE)))

Prins Thomas, Blackbelt Andersen, Army Of One, Seinan, Hakan Lidbo, Larner & Hogan, Cpenn, Supercar, Constipated Monkeys, Idjut Boys & Quakerman, Lindstrom & Prins Thomas and Roxy Music.

LISTEN>>>

(((FUNKELECTRIQUE)))

Blo, Cesario, Halo Varga, Hakan Lidbo, Larner & Hogan, Onionz, Boogie Corporation, Rodney Hunter, Madrid De Los Austrias and Freaky Chakra.

LISTEN>>>

(((WE CAN DANCE)))

Projections, Groove Armada, Disco Logic, The Littlemen, Anorak Trax, Zulu Nation, Witch Doctor, Crispin J. Glover & Tug, Onionz, Yousef & Blakkat, Bohannon, Bambi & Gazeebo and Touchdown.

LISTEN>>>

(((TWISTED TUNEZ)))

Ben Cook, Weekender, Crispin J. Glover & Tug, Silver City, Boogie Corporation, Bazar, Ignition, Chicken Lips and Lil Louis & The World.

LISTEN>>>

(((ACID DISCO)))

Michael Wilson, Chroma Oscura, Waxploitation, Leo Young & Vincenzini, Crispin J. Glover & Tug, Boogie Corporation, Fresh N Low, Hakan Lidbo, Larner & Hogan, The Littlemen, Blinded Junkies, Mayaku and Todd Terje.

LISTEN>>>

(((BOOGIE MORNINGS)))

Choc Electrique, Carinhoso Project, The Littlemen, Magik J, Boogie Buffet, Disko Method, Roy Ayers, Prince Language and Ben Cook.

LISTEN>>>

(((ACID DISCO DUB)))

Outcast, Chicken Lips, Garth & ETI, Souldrummers Vs. Cottage Alert, Frogsnatcher, Paul Murphy, DJ Nathan, Dub Theory, 3brotherstrong, Harry Monroe, Spettro, Thomas Sahs, Diesel & Desmet, Ballistic Brothers and Triangle Orchestra.

LISTEN>>>

(((HEAVY HOUSEY)))

Ben Cook, Magik J, The Littlemen, H-Foundation, Quakerman and Idjut Boys.

LISTEN>>>

(((STREET CORNER SYMPHONY)))

Street Corner Symphony, Fresh N Low, Andre King, Zaki Dee & Rob Mello, Harvey, 7th Movement, Dollby, Pacha, Fathers Of Sound and Splash.

LISTEN>>>

(((DISCO FREAKS)))

Midnight Creeperz, Disco-Tex, Anorak Trax, 2 High, The Salsoul Orchestra, Full Intention, The Disco Dream Machine, Inland Knights, Akwaaba, Ray Mang, Up The Glitter, Swayzak, Odori Allstars, Disco Doggies and Souldrummers Vs. Cottage Alert.

LISTEN>>>

(((LOOSE BOOTY)))

Beastie Boys, Sly & The Family Stone, Alexander Robotnick, Yello, Cheeky Boy, Talking Heads, Randolf Turpin, Peter Black, Hunt Or Be Hunted, Onionz, Joeski & Master D and Panic.

LISTEN>>>

(((DISCO THEME)))

Tim “Love” Lee, Those Norwegians, Ten Bar, Jerome Isma-Ae & Tomahawk, Clyde Built Project, Moody B, Master-H, Akwaaba, Ray Mang, Claude Monnet, Souldrummers Vs Cottage Alert and 2 High.

LISTEN>>>

(((ROBOT RHYTHM)))

Rune Lindbaek, Barfly, Fresh N Low, Stevie Kotey, Carl Craig, Burn Baby Burn and Mayaku.

LISTEN>>>

(((I FEEL DUB)))

Pussyfoot, Donna Summer, Patrick Cowley, LCD Soundsystem, Lindstrom, Serge Santiago, Prins Thomas, The Glitter Band, Disco Thugz and Glamour Inc.

LISTEN>>>

(((NASTY DISCO)))

Average White Band, Pigbag, Dick Dale, Beatfanatic, DJ Harry, Stranger, Lordy, Stevie Kotey, Barfly, 3brotherstrong, Dicky Trisco, Toby Tobias, Adventures In Discoland, Bazar and Full Intention.

LISTEN>>>

(((ELECTRIQUE)))

Kebekelektrik, Silent Partners, Joshua, Brian Eno & David Byrne, Peter Black, Frankie Goes To Hollywood, Barfly, Rodney Hunter, Madrid de los Austrias, Bazar and Mateo & Matos.

LISTEN>>>

(((NEW JACK)))

Silent Partners, Toby Tobias, Pedal Pressure, Joshua, Todd Terje, Swirl People, Lawnchair Generals, David Parr, Random Factor, DJ T, Serge Santiago, Mayaku, Kushi & Papa Deep, Jeep Grrlz and Orchestra Galactica.

LISTEN>>>

(((MINDWARP)))

T. Rubio & M. Gonet, Brian Macblade, Woolfy, Quando Quango, Rocket, Deep Groove Theory, DJ Buck, Toby Tobias, Keith Thompson, VJS, Patrick Cowley, Serge Santiago, Chicken Lips, Idjut Boys and Swag.

LISTEN>>>

(((DISCO DUB TRIP)))

DJD, Tokyo Calling, Trailermen, Silver City, Spirit Catcher, The Bacon Smugglers, Toby Tobias, Lotterboys, Amit Shoham & DJ Chang, Ray Mang, Stranger, ALTZ, Pedal Pressure, Leroy Hanghofer, LuConte & Barillo and Projections.

LISTEN>>>

(((HEAVY JAZZ)))

Double Dee & Steinski, Black Machine, The Right Vibes, The Solid Doctor, Akwaaba, Q&D, The Stickmen, Frankie Valentine & Mandingo, PCSynergy and Lonnie Liston-Smith.

LISTEN>>>

(((DISCO JAM)))

Your Favorite Dancer, Toby Tobias, Pedal Pressure, Kalle, Magnus & Daniel, Hogi & DJ Nathan, H-Foundation, The Electronic Boogie Band, Azymuth, G.C., Lordy, Emperor Machine and Woolfy.

LISTEN>>>

(((MOONDANCER)))

Coral Egan, H-Foundation, Projections, Stranger, DJ Nathan, Dub Theory, Amit Shoham & DJ Chang, Toby Tobias, Silver City, Spirit Catcher, Kalle, Magnus & Daniel, Your Favorite Dancer, Plant Life, Chicken Lips and Serge Santiago.

LISTEN>>>

(((HEAVY BASS MUSIC)))

Olav Brekke & Sideshow Jogge, Lordy, Emperor Machine, Hollow Legs, Spettro & Thomas Sahs, Beatfanatic, Ray Mang, The Electronic Boogie Band, Souldrummers Vs. Cottage Alert, 3brotherstrong, The Innocent, Grooveyard, Mayaku, Dubious, Carlos Hernandez, Quakerman, Nils Noa & Thomas Overas, Phil Weeks, Inland Knights, Disco Thugz, Stacy Kidd and Translucent.

LISTEN>>>

(((SPACEBAR)))

The Galactic Force Band, Sesso Matto, Idjut Boys, Knuf!, Frankie Goes To Hollywood, Michael Jackson, Sun 3, Dub Duo Vs. Leo & Laj, 3brotherstrong, Spettro & Thomas Sahs, Fusion’s Funk, The Royal Philharmonic Orchestra and Snatch.

LISTEN>>>

(((SPACE HOUSE)))

Sly Stone, The 5 Points Gang, Zimpala, Lindstrom, DJ Shine Vs. Teknostep, Mayaku, Stranger & Capt. Delicious, Leroy Hanghofer, ALTZ, Azymuth, Global Communications, Random Factor, David Parr and Art Of Noise.

LISTEN>>>

(((BOOM BOOM)))

Etta James, Dezz, Frankie Knuckles, Le Pamplemousse, Karen Young, Lindstrom, O’Jays, Frank Rizzo & Randolf Turpin, Street Corner Symphony, Harvey, Black Jazz Chronicles, Mateo Murphy, Groove Armada, Alexi Delano & John Selway, Laj, Alex Neri, The Hug Club and Roy Davis Jr.

LISTEN>>>

(((ELECTRIC MELTDOWN)))

Akwaaba, Chez Damier, Phil Martin’s Mystical Funk, Clyde Built Project, Halo Varga, Leo Young & Vincenzini, Jermaine Jackson, The Incredible Bongo Band, T. Rubio & M. Gonet, J’N’R Productions, Essa, Reckless, Barfly, Gemo & Fabrice and The Electronic Boogie Band.

LISTEN>>>

(((ELECTRIC DISCO)))

Bongo Massive, Jim Hopkins, The Electronic Boogie Band, !!!, Maurice Fulton, Rodney Hunter, Madrid De Los Austrias, Seinan, Mendo & Chab, Latin Lovers, Kenny Dope, Waxploitation and Vicki Sue Robinson.

LISTEN>>>

(((HOUSE)))

Lascivious, Triangle Orchestra, Motion Control, !!!, Maurice Fulton, Coldcut, Full Intention, David Parr, Random Factor, A Jackin Phreak, Swirl People, Lawnchair Generals, Koenie & Frederik Meet Spanner, Lipps Inc. and Westbam.

LISTEN>>>

(((PHONOGRAPHY)))

Leo Young & Vincenzini with Mr. Angel, Maurice Fulton, Cricco Castelli, Dizzy and the DCL Project, Mayaku, Cosmic Rocker Vs. Zeb, Mateo & Matos, Zimpala, Fred Everything, Dollby, Nigel Hayes, The Blackbyrds and Ferrara.

LISTEN>>>

(((RADIO BASS)))

Idjut Boys & Quakerman, Jimmy Bo Horne, Bohannon, Francois K, Katmandu, Montreal Sound, Michael Campbell & High Volt, Leo Young & Vincenzini, Mayaku, Airco, D. Baldelli & S. Young, Brandy, Koenie & Frederik Meet Spanner, Blinded Junkies, Jeep Grrlz and Orchestra Galactica.

LISTEN>>>

(((HEAVY FUNK)))

Mayaku, Idjut Boys, David Parr, Random Factor, Dicky Trisco, Loop Druids and more.

LISTEN>>>

(((HEAVY DOWNLOAD)))

Soundworm, Idjut Boys, Tussle, Bjorn Torske, Erot, Daniel Wang, Mudd, Prins Thomas, La Funk Mob, Fred Everything, Glamour Inc, Gemo & Fabrice, The Dub Duo, Nancy Martinez and Dynamic Guvnors.

LISTEN>>>

(((CLICK N ROCK)))

Champion, Art Of Noise, Carlos Hernandez, Claude Monnet, The New Aluminists, Disko Method, Nostalgia, Hollow Legs, Soul Ascendants and Skin 4.

LISTEN>>>

(((LATE NIGHT LOVE)))

Mudd, Prins Thomas, Hollow Legs, Nu Spirit Helsinki, DJ Face & Brian Tharme, Nick Morris, Adventures In Discoland, Fuzz Against Junk, Harvey, Souldrummer vs. Cottage Alert, Seinan, Dicky Trisco, K.I.D, Kongas, Sixteen Souls, Idjut Boys, Kelvin K & Jon Gray, Triangle Orchestra and Chicken Lips.

LISTEN>>>

(((DISCO KISSES)))

Dennis Coffey, Braces Tower, Martin Circus Band, Jn’R Productions, Essa, Mudd, Prins Thomas, The Free Chicago Movement, Seinan, Army Of One, Hollow Legs, Fred Everything, Dizzy and the DCL Project, Keith Thompson and VJS.

LISTEN>>>

(((FAROUT FUNK)))

M4J, Groove & Kramers, Mayaku, Lidledatac Vs. Monsieur X, Powder Productions, The Odori All-Stars, 20:20 Vision, Disco Thugz, Motion Control, Mudd, Ray Mang, Deadline, Kama Sutra, Idjut Boys and Organic Audio.

LISTEN>>>

(((GROOVE ALL NIGHT)))

The Galactic Force Band, Mr. Guder, Andy Lewis, Kahuun, Motion Control, Empti, Kyle, The Electronic Boogie Band, Deep Dish, Disco Thugz, Stranger + Capt. Delicious, Mystic Bill, LHK & Alex Moran, Fischer P, Quakerman, Groove & Kramers and M4J.

LISTEN>>>

(((HEAVY DISCO ACTION)))

Onionz, Major Boys, Tugg, Beach Flea, Eddie Parker, Horsemilk, Jestofunk, JT, Street Corner Symphony, Mendo & Chab, The M. Pompeo Project and Penelope.

LISTEN>>>

(((FEEL THE HEAT)))

Crackpot, Delegation, Mr. K & Special G, The Jam Machine, Blunted Dummies, John Aquaviva, T-Coy, Bibi and Gary’s Gang.

LISTEN>>>

(((MUSIC)))

D-Train, Francois K, Rocker’s Revenge, Triangle Orchestra, Chicken Lips, Idjut Boys & Laj, Plastic Avengers, H-Foundation, Alan Barratt, Willie Diggs, JohNick, Gemo & Fabrice, Anorak Trax, Gemelli Ruggeri, Rodney Hunter, Fort Knox Five, Bill & Ben Chapman and Lenny Fontana.

LISTEN>>>

(((SAX EDUCATION)))

Rare Essence, Special Disco Mixer, Street Corner Symphony, MFSB, Salsoul Orchestra, Mr. K, Faze Action, Dis-Kutz, HiFi Sushi, The Labrats, Blinded Junkies and Dollby.

LISTEN>>>

(((AFRO HEAT)))

Faze Action, Eruption, J.M. Tim & Foty, The Daktaris, Motion Control, The Solid Doctor, Triangle Orchestra, Cash I/O, Novella Edmonds, Destination, Royal Appointment, Patrick & Eugene, Stone, Chicago and Rub N Tug.

LISTEN>>>

(((MORE MUSIQUE)))

Spettro, Diesel & Desmet, The Strikers, Disco Ball Productions, Rodney Hunter, Arduini, Mantus, Gary’s Gang, Vivien Vee and Lil’ Louis & The World.

LISTEN>>>

(((DEEP DISCO DUB)))

Michael Jackson, I Maniaci Dei Dischi, Triangle Orchestra, Chicken Lips, Fusion’s Funk, How & Why?, LTG Exchange, Rub N Tug, The Dub Duo, Hifi Sushi, Nils Noa & Thomas Overas and Phil Weeks.

LISTEN>>>

(((NIGHT RUSH)))

The Undisputed Truth, The Blackbyrds, Prince, Outcast, Chicken Lips, Nils Noa & Thomas Overas, Phil Weeks, Scubadevils, Syntax Erik, Soul Rebels, Thompson & Lenoir, ATFC, Cesar Del Rio, Alex Neri and Zip Code.

LISTEN>>>

(((DISCO DEMOLITION)))

A Disco Demolition Megamix, The Critics, Siggi Freud & The Headshrinkers, Kushi & Papa Deep, Akwaaba, Ray Mang and Dirty Funker.

LISTEN>>>